Як погасити кредит, якщо немає грошей – взяли кредит, який не можете повернути? Проблема не така страшна. Як вчинити, якщо ви не в змозі повернути борги? Що не рекомендується робити в складній фінансовій ситуації. Чи можна не віддавати кредит?
Збираючись узяти кредит, кожна відповідальна людина планує, як вона повертатиме позику: із зарплати, премії, відкладаючи щомісяця певну суму.І найчастіше жодних проблем не виникає.Однак від форс-мажорних обставин ніхто не застрахований.Затримка зарплати, хвороба, звільнення та інші неприємності, що позначаються на фінансовому добробуті, можуть поставити під велике питання своєчасне виконання кредитних зобов’язань.
Як погасити кредит, якщо немає грошей в Україні
Ситуація нестачі грошей здатна вибити з колії навіть найдоброчеснішу людину. Багато людей за таких обставин лякаються, навіть не маючи боргових зобов’язань. Серед інших спонтанних думок позичальникам нерідко приходить ідея про те, що кредит можна не віддавати. Це далеко не найкращий вихід зі становища. Адже прострочені позики швидко зростають у розмірах, а кредитори переходять до активних дій, даремно прочекавши грошей від боржника протягом кількох місяців.
Що не можна робити
Перша і найважливіша порада для людей, які не здатні вчасно розрахуватися з кредитором, говорить: “Дійте обдумано і раціонально”.
Найчастіше людина робить такі помилки:
- Чекає, що все само розсмокчеться. Жодна фінансова установа не прощає клієнтам борги. Без різниці, берете ви гроші в банку чи мікрокредитній організації – вас просто так не залишать у спокої.Навіть якщо розрахункова дата минула, а вам не телефонують із компанії, на борг уже нараховуються штрафні відсотки. Крім цього, погіршується кредитна історія;
- Намагається ховатися. Якщо кредитор підозрює, що позичальник уникає спілкування, ставлення до нього змінюється в гірший бік. У клієнті починають бачити не порядну людину, а шахрая. З недобросовісними позичальниками довгих бесід не ведуть, а продають їхні неоплачені борги колекторам;
- Бере нові кредити. Щоб розплатитися за старими боргами, люди влазять у нові. І така позика була б корисною, якби в більшості випадків не робилася поспіхом. Людина оформляє кредит там, де його готові видати, не придивляючись до умов, які можуть бути вкрай невигідними;
- Панікує. Не контролюючи свою поведінку, ви можете наробити помилок, спілкуючись із кредиторами або колекторами. Що стосується останніх, то вони нерідко намагаються тиснути на позичальників, використовуючи протизаконні способи.Пам’ятайте, що кредитний борг є проблемою з грошима, а не з бандитами, і не дозволяйте негативним обставинам порушувати вашу психологічну рівновагу;
- Доводить справу до суду. Підсумковий етап розгляду кредитора з недобросовісним позичальником – це стягнення боргу згідно з буквою закону.Суд може винести рішення про вилучення вашого майна з метою продажу, а виручені гроші підуть на покриття невиконаних зобов’язань.
Коли нічим платити кредитору
У 99 відсотках випадків із кредитором можна домовитися. Якщо ви повідомите про проблему з власної ініціативи, співробітники фінансової організації оцінять цей жест. Але коли у вас вже утворюється прострочення, домогтися лояльності складніше. Тому найрозумніше зв’язатися з кредитором одразу, щойно ви розумієте, що не зможете розрахуватися.
Найбільшого ефекту ви зумієте досягти, особисто відвідавши кредитну установу.Бажано захопити із собою документ, що обґрунтовує складну фінансову ситуацію.Це може бути трудова книжка, якщо вас звільнили, або довідка від лікаря в разі хвороби.Підкріпленим словам вірять охочіше.
Що може запропонувати кредитор
Вислухавши ваше прохання, представники фінансової організації можуть піти назустріч, запропонувавши вам реструктуризацію або рефінансування кредиту. Ці дві процедури передбачають вихід зі становища без штрафних санкцій та інших неприємностей.
Реструктуризація – це перегляд умов фінансового договору. Мета – корекція графіка погашення боргу для зручності клієнта. Існують такі різновиди реструктуризації:
- збільшення терміну дії договору (при цьому зменшується щомісячний платіж);
- кредитні канікули (звільнення від виплат на певний часовий відрізок);
- зменшення ставки (тягне за собою зниження суми щомісячного платежу);
- зниження нарахованих відсотків за рахунок тимчасового погашення лише тіла кредиту.
Рефінансування позики передбачає отримання коштів в іншій спеціалізованій установі для негайного покриття боргу. Цей варіант допоможе в разі, якщо кредитор не погоджується надати вам реструктуризацію, а також, коли її умови вас не влаштовують. Рефінансування має сенс лише в разі пропозиції більш вигідної позики, ніж ви вже взяли.
Процедура доцільна в таких випадках:
- строк дії договору довший, ніж у старого;
- ефективна процентна ставка нижча (у крайньому разі, дорівнює наявній);
- додаткові комісії відсутні.
Іноді до рефінансування вдаються, щоб об’єднати кілька кредитів в один. Розбиратися з однією позикою легше, ніж з кількома, особливо, якщо фінансовими зобов’язаннями ви пов’язані з різними банками.
Акцентуйте увагу! Рефінансування – це не звичайний кредит, а цільовий. Він видається виключно на погашення боргу. Для оформлення необхідно надати паспорт, код, кредитний договір і квитанції про внесення платежів за ним.
Коли можна та варто звернутися до юриста
Якщо ви не в змозі виплатити позику, але маєте можливість проконсультуватися у юриста, це не завадить. У кредитному договорі можуть бути присутніми спірні моменти. Заручившись підтримкою фахівця, ви можете оскаржити їх у судовому порядку. Нерідко в таких справах виносяться рішення, що дозволяють позичальникові не повертати борг на цілком законних підставах.
Крім того, якщо співробітники кредитної організації вже вимагають вас повернути гроші, юрист допоможе розпізнати елементи неправомірності в їхніх вчинках. У разі прямих погроз або інших незаконних дій по відношенню до вас, можете сміливо скаржитися в міліцію або подавати позов до суду.