Як оголосити себе банкрутом в Україні?

Що потрібно знати, якщо ви не справляєтеся з борговими зобов’язаннями? Що таке “банкрутство”? У яких випадках можна оголосити про фінансову неспроможність? Що слід робити майбутньому банкруту? Сенс заходу.

У 2018 році народні депутати затвердили законопроєкт, який дає змогу не тільки кредиторам, а й будь-яким фізичним особам офіційно оголошувати себе банкрутами. Фінансова неспроможність у нашій країні, за прогнозами деяких фахівців, може навіть стати модою.

Як оголосити себе банкрутом в Україні?
Як оголосити себе банкрутом в Україні?

Як оголосити себе банкрутом в Україні?

Власне кажучи, цей процес не можна розглядати лише з осудливого погляду. Юристи стверджують, що банкрутство є цілком законним і цивілізованим методом захисту боржника від кредиторів. Справи, що стосуються фінансової неспроможності фізосіб, перебувають у компетенції господарських судів. Боржнику призначається арбітражний керуючий, затверджується порядок кредиторів і розформування несплаченої суми грошей.

Поняття банкрутства

Згідно з новим законопроектом, у ролі боржника може виступати як юридична, так і фізична особа, чия неплатоспроможність має незаперечні докази. Крім того, у потенційного банкрута повинні бути значні фінансові зобов’язання перед організацією або іншою людиною.

Процедурою банкрутства можна назвати сукупність дій боржника, у межах яких може здійснюватися кілька операцій.

Серед них можна виділити такі:

  1. Реструктуризація зобов’язання. З цією метою може бути ініційовано продаж майна банкрута і передача виручених коштів кредиторам;
  2. Списання заборгованості. У кращому випадку – повною мірою, у гіршому – частково;
  3. Ліквідація юридичної особи.

При цьому можливе досягнення мирної угоди між боржником і кредитором.

Щоб офіційно заявити про фінансову неспроможність, людина має подати заяву до суду. Діяти вона може як від себе особисто, так і від свого підприємства.

Розрізняють два види банкрутства:

  • добровільне (коли боржник звертається до суду з проханням оголосити його банкрутом);
  • вимушене (з клопотанням виступає кредитор, бажаючи визнати особу, яка нездатна виплатити йому борг, неспроможною).

Коли можна ставати банкрутом?

Відповідно до законів нашої країни, фізична особа може увійти до категорії фінансово неспроможних за дотримання таких умов:

  1. Вимоги позикодавця до боржника обчислюються як мінімум сотнею мінімальних зарплат. Найменша цифра, що становить заробіток українців, регулярно змінюється і затверджується заново;
  2. Вимога кредитора до підприємця-фізособи обчислюється трьома сотнями мінімальних зарплат;
  3. Протягом двох місяців боржник не вносить гроші за своїми кредитами. Або обсяг платежів становить менше половини від суми за кожним фінансовим зобов’язанням;
  4. Дохід неплатника за кредитами зменшився більше, ніж наполовинуу;
  5. Обсяг боргу перевищує собівартість майна потенційного банкрута більше ніж на п’ятдесят відсотків;
  6. Ціна майна неплатника за кредитами зменшилася більше ніж наполовину;
  7. Винесено постанову про те, що у власності боржника немає майна, придатного для реалізації з метою погашення фінансових зобов’язань;
  8. Встановлено інші факти, що свідчать на користь неплатоспроможності суб’єкта.

У тексті Кодексу про банкрутство робиться акцент на тому, що зі структури фінансових вимог виключаються пені та штрафні борги. Якщо неплатник помирає, оголосити його неспроможним можуть спадкоємці. Заяву передають до суду в стандартному порядку. Ця можливість дозволяє дітям і онукам не виплачувати борги родича після його смерті.

Схема процедури банкрутства

Якщо хоча б одна умова з наведених вище є дійсною, можна сміливо починати процедуру банкрутства. Найчастіше фізичним особам потрібно вказати на свою неспроможність за наявності кредитних зобов’язань перед банківськими установами. Але якою б не була фінальна мета заходу, необхідно заручитися підтримкою досвідченого юриста. Самостійне спілкування з судом для непідготовленої людини малоефективне і проблематичне.

Майбутньому банкруту потрібно зробити таке:

  1. Підготувати документи і зняти з них копії. При цьому папери мають бути правильно складені і не прострочені на дату судового засідання. Крім заяви про банкрутство, слід надати безліч довідок, виписок та інших документів. Вам обов’язково потрібно скласти списки кредиторів, а також майна, що перебуває в заставі і у вашому повному розпорядженні. Від якості та обсягу пакета документів, який буде передано суду, багато в чому залежить результат справи;
  2. Сплатити держмито. Суму, яку потрібно внести на рахунок держави, ви зможете дізнатися в суді;
  3. Скласти клопотання для суду. Форму і текст заяви клієнту підказує адвокат;
  4. Передати клопотання і пакет документів до господарського суду за місцем проживання заявника;
  5. Дочекатися судового рішення.

Що дає порушення справи про банкрутство?

Якщо суд відкриває справу, відбуваються такі зміни щодо фінансових проблем боржника:

  • державні, і приватні виконавці втрачають можливість примусового стягнення фінансів з боржника;
  • зупиняється нарахування штрафів, пені, інших грошових санкцій;
  • заморожуються терміни повернення боргу (це стосується і сплати зборів, податків);
  • інфляційний індекс до невиконаних грошових зобов’язань не застосовується;
  • вважається, що настав момент повернення будь-яких боргів.

На офіційному web-ресурсі арбітражного суду з’являються відомості про те, що розпочато процедуру визнання фізособи фінансово неспроможною. З цього моменту у кредиторів є місяць на те, щоб подати в інстанцію підтвердження того, що боржник пов’язаний з ними грошовими зобов’язаннями. Якщо терміни пропустити, вважатиметься, що людина їм нічого не винна.

На практиці статус банкрута має як позитивні, так і негативні сторони. Якщо боржнику вдасться уникнути примусового продажу майна, і він нічого не винен своїм кредиторам, його ім’я, так чи інакше, потрапить у чорні списки більшості банківських установ. Це означає, що на фінансову допомогу з боку можна більше не розраховувати.

Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Сергій Коваль/ автор статті

Вже понад 9 років займаюсь розглядом та аналізом кредитного та мікрокредитного ринку в Україні. Копірайтер та контент-менеджер проекту OnlineCredit.in.ua

Додати коментар