Як розпізнати легальне МФО в Україні?

2
4.7 / 5
TOTAL SCORE

от 0,01% - 1,99% в день

3
4.7 / 5
TOTAL SCORE

от 0,01% - 1,25% в день

4
4.5 / 5
TOTAL SCORE

від 0,01% для першого кредиту

5
4.4 / 5
TOTAL SCORE

1,00% в день

Легальна МФО розпізнається сьогодні різними методами і підходами. На даний момент ринок кредитування перебуває в активному стані, багато людей користуються кредитними коштами і оформляють позики. Оформлення кредитів пропонується різними зручними способами і компанія, яка обслуговує клієнта, пропонує певні умови і тарифи.

Як розпізнати легальну МФО

У зв’язку з тим, що ринок кредитування стрімко розвивається, на ньому з’являється все більше учасників. Наприклад, оформити кредит клієнт може як у будь-якому відділення українського банку, у фінансовій організації, яка займається кредитуванням, у фінансовій організації мікрокредитування, так і в компаніях онлайн-позик тощо.

Таким чином, кількість компаній, які кредитують, стає дедалі більшою, і дуже важливо для позичальника скористатися послугами правильної компанії.

Легальне МФО та як обрати вірну компанію

Відповідь проста, правильна компанія – це компанія, яка займається діяльністю законно і є легальною мікрофінансовою фінансовою організацією. Адже МФО яка зареєстрована відповідно до законодавства, має перебувати в держреєстрі фін організацaій.

  • Така МФО надаватиме легальні послуги та діяльність. Інші організації, які ніде не реєструють компанію кредитування, діють нелегально, і можуть називатися нелегальними, чорними, сірими компаніями.

Тому для позичальника дуже важливо звертати увагу на легальність мікрофінансової установи в якій планується оформлення позики.

Як розпізнати легальну МФО

Для розуміння, розберемося з тим, як саме розпізнають легальну МФО з використанням прикладів (візьмемо легальне МФО Moneyveo з одного боку), і нелегальну компанія N (яка видає себе за МФО).

Нелегальне МФО

Ознаки нелегальної МФО:

  • Позичальникам пропонуються об’ємні договори на кількох сторінках, які незручно вивчати;
  • На фінальних сторінках договорів, у завершальних абзацах, дуже дрібним шрифтом часто вказую додаткові умови, які невигідні клієнту. Крім того, що умови невигідні, вони мало помітні і їх часто просто не читають або пропускають самі позичальники;
  • Видача позики може відбуватися під розписку, без договору;
  • Відсутність даних за юридичною адресою, номером ліцензії. Сірі компанії не надають такої інформації своїм позичальникам;
  • Виходячи з того, що нелегальні компанії можуть не перевіряти майбутнього позичальника в бюро кредитних історій, то такі організації ведуть спрощену роботу з клієнтами. Вони не запитують багато інформації від клієнта. Позичальник повинен бути уважним і ставиться насторожено до компаній які стверджують, що видають кредитні кошти без паспорта, без ідентифікаційного коду тощо;
  • Відсутність запиту на надання персональних даних від клієнта.

Ознаки легальної МФО:

  • Клієнту пропонується договір у зручному форматі для вивчення, стислий і зрозумілий, без спеціально зменшених шрифтів;
  • Загальнодоступність інформації за якою можна перевірити легальність МФО. Тобто компанія показує юридичну адресу і номер ліцензії, за якими можна перевірити наявність організації в державному реєстрі фінансових організацій, які займаються мікрокредитуванням;
  • Компанія завжди вивчає потенційного клієнта, просить пакет даних, який складається з документів, що підтверджують особу, та можливо інших. Організація вивчає клієнта і аналізує його кредитну історію, платоспроможність за допомогою зазначених даних. Як мінімум, у клієнта запитують паспортні дані, ідентифікаційний код і контактний номер телефону;
  • Можна перевірити наявність компанії в держреєстрі МФО.

Як діяти якщо немає можливості перевірки наявності МФО в держреєстрі

Щоб переконатися, що компанія легальна без звернень до держреєстру, рекомендується звертати увагу на такі фактори:

  • Вивчити офіційний сайт компанії. Адже в правильних організаціях сайт – це візитна картка, яка детально знайомить читача з усією необхідною інформацією про саму компанію, її послуги, правила та інше. Такі сайти адаптовані під читачів, мають сучасний дизайн і зручну структуру побудови. Тому, якщо звернути увагу на сайт організації, можна багато зрозуміти про те, наскільки вона прозора і відкрита для клієнта;
  • Наявність профілів організації в соціальних мережах, їхня активність і спілкування з підписниками. Наразі, наявність профілів компаній у соцмережах є однією зі стандартних умов просування послуг компанії, залучення нових клієнтів, побудовою певної маркетингової програми;
  • Вивчення преси, новин, різних відгуків і статей в інтернеті про МФО. У мережі завжди можна знайти новини по організаціях, а також відгуки від людей, які вже скористалися подібними послугами. У випадки відсутності відгуків і коментарів про діяльність організації, можна зробити висновок що така інформація видаляється і чиститься, тому варто подумати про рівень сумлінності організації.

Після переліку всіх факторів, можна зробити висновок, що сірі мікрофінансові організації не ведуть активної публічної діяльності та прозорості. Їхні сайти прості та малоінформативні, контакти та інша інформація про компанію мало, де зустрічається, а відгуки клієнтів взагалі можуть бути відсутніми. Якщо ви звернете увагу на такі факти, то цілком самостійно зможете розрізнити сірі та білі МФО.

Проблеми під час позики в “сірій” мікрофінансовій організації

Якщо сталося так, що все-таки було оформлено кредит у нелегальній організації, позичальник ризикує зіткнутися з певними проблемами. Наприклад, умови договору, які були маловідомі під час оформлення, можуть виявитися дуже невигідними для позичальника, а відсотки за користування коштами можуть зростати і становити великі суми. Також умови договору можуть вказувати про вилучення нерухомості клієнта, якщо виникає прострочення або певна закладеність.

Але, існує і плюс у випадку звернення в сіру МФО, як варіант така компанія не зможе подати в суд на поганого позичальника. Адже під час таких запитів буде перевірятися легальність організації та її діяльності. Черговим мінусом є те, що сірі організації з кредитування вдаються до вибивання боргів шляхом морального тиску на клієнта.

Як же діяти, у разі якщо ви стали клієнтом нелегальної МФО:

У разі якщо так склалося, що ви стали клієнтом нелегальної МФО, рекомендується якомога оперативніше закрити кредит і всі заборгованості перед компанією та припинити обслуговуватися в сірій організації.

Що ще потрібно знати про мікрокредитні компанії

Кредитування пропонують різні учасники ринку, під час вибору компанії, послугами якої клієнт планує користуватися, варто провести моніторинг преси, вивчити офіційний сайт компанії, переглянути профілі в соцмережах і звернути увагу на відгуки людей. Після вивчення компаній, рекомендується вибрати ту, яка склала образ сумлінної організації. Для контрольної перевірки можна переконатися чи є МФО в держреєстрі таких організацій, і у випадку наявності, можна бути повністю впевненим у своєму виборі.

Приміром, Moneyveo є в Державному реєстрі фін організацій і не викликає жодних сумнівів щодо легальності та прозорості своєї діяльності. Адже Манівео діє згідно з українським законодавством і є безпечним кредитором. Позичальник може відкрито ознайомиться з усією необхідною інформацією на офіційному сайті Манівео, вивчити детально договір і умови кредитування, способів його оплати та оформлення.

Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 4 з 5 )
Сергій Коваль/ автор статті

Вже понад 9 років займаюсь розглядом та аналізом кредитного та мікрокредитного ринку в Україні. Копірайтер та контент-менеджер проекту OnlineCredit.in.ua

Додати коментар